Zippo, 1930'lardan bu yana gerçekleştirdiği çakmak üretimi ile sadece kurucusu ya da firma çalışanlarının değil, marka ürünlerinin koleksiyonunu yapan kişilerin de vazgeçilmezi olmuştur. En bilinen farklılığı, rüzgarda dahi sönmeyen ve tek elle kullanılabilen şık tasarımlı çakmakların ilk üreticisi olmasıdır. Bunun sağlanması ise hiç de estetik olmayan ve metali, dokundukça çukurlaşan, iki elle çalıştırılabilen bir çakmağın kullanılmaya çalışılmasının görülmesi ile gerçekleşmiştir. Üreticilerine göre bir çakmak hem şık, hem rüzgardan etkilenmeyen; hem de kolay kullanılır nitelikte olmalıdır. Ve böylece hikaye başlar.

Zippo Tarihçesi

1930'lu yılların başında üretilmeye başlanan Zippo çakmaklar zaman içerisinde, hedeflendiği gibi amacına ulaşmış ve ilk olarak Amerika'da ve sonrasında da dünya genelinde popüler olmuştur. Bu süreçte gerek üreticileri ve gerekse de diğer çalışanlar, Zippo kalitesinden o kadar eminlerdir ki, herhangi bir problem yaşanmayacağını; yaşanırsa da bu çakmakların ücretsiz olarak tamirini gerçekleştireceklerini belirtmiştirler.

İlk üretim tarihinden bu yana görünümünde çok hafif değişiklikler yaşanan ve günümüze kadar popülerliğini kaybetmeden gelen Zippo çakmaklar, yine de model ve tarzlarına bakılarak, hangi yıla ait olduklarını aşağı yukarı işaret ederler. Bununla birlikte, 1950'li yıllarda her Zippo çakmağın altına bir tarih kodu eklenmeye başlanmıştır. Bu kodun amacı başta ürünlerin kalite kontrolünü sağlamak iken, sonraki dönemde koleksiyon yapan Zipo'cular tarih kodlarından çok memnun kalmışlardır:

1950'li yıllarda özellikle kadınların kullanımı için üretilen ince Zippo çakmaklar, ilgi çekici bir şekilde erkekler tarafından da tercih edilir olmuşlardır. 

 

Tarihler 1960'lı yılları gösterdiğinde ise Zippo, çakmak harici ilk ürünü olan mezura üretimini gerçekleştirmeye başlamıştır. Bu aşamadan sonra yelpazesine yeni ürünler dahil eden firmanın, cep fenerinden kağıt - kaleme, anahtarlığa, benzinden pamuğa kadar pek çok farklı ürünü mevcuttur.

Zippo Koleksiyonu

1933 yılında üretilen ilk Zippo çakmağın sonrasında, günümüze kadar 550 milyondan fazla Zippo satışı gerçekleştirilmiştir ki bu satışların bazıları koleksiyona yeni ürün eklemek adınadır. Bu noktada pek çok koleksiyoncu yeni ürünleri satın alırken, bazıları toplamayı tercih etmekte; kimi koleksiyoncular ise bu durumu bir meslek haline getirip, Zippo ürünlerinin satışını yapmaktadırlar. Duruma bu açıdan bakıldığında, Zippo'nun kullanıcılarında tutku kaynağı olduğunu düşünmek yanlış olmayacaktır.

Zippo Ürünleri

Sektördeki varlığına çakmak üretimi ile başlayan Zippo ürünleri arasında saat, cüzdan, tütün,gözlük, benzin, kalem, anahtarlık, aksesuar, takı... gibi pek çok alternatif yer almaktadır.

Zippo Nerede Satılır?

Envai çeşit Zippo ürününü mağazası içerisinde bulunduran Görkem Saatçilik Manisa'da hizmet vermekte ve gerek kullanıcı, gerekse de koleksiyoncu Zippo tutkunlarının ihtiyaçlarını karşılama hedefini başarı ile tutturmaktadır.